Kredyt a pożyczka – podobieństwa i różnice

Choć te dwa pojęcia „kredyt” i „pożyczka” często traktowane są zamiennie, to jednak różnią się od siebie w wielu kwestiach. Powoduje to niepewność co do tego, z której oferty skorzystać. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, poniżej przedstawiamy podstawowe różnice.

Przede wszystkim kredyty udzielane są wyłącznie przez banki. Nie istnieje możliwość, aby kredytu udzieliła instytucja pozabankowa. Taki zabieg wymaga podpisania umowy i ścisłego określenia zasad, na jakich będzie się to odbywało – całkowita kwota, okres kredytowania, wysokość oprocentowania i prowizji. Niezbędne jest również określenie celu, na jaki kredyt będzie przeznaczony, np. w przypadku kredytu hipotecznego jest to zazwyczaj kupno nieruchomości. Jakiekolwiek regulacje prawne podlegają w tym przypadku Prawu Bankowemu.

Jeśli chodzi o pożyczkę to oczywiście mogą jej udzielać banki, ale również instytucje pozabankowe lub nawet osoby prywatne, jeśli tylko dysponują odpowiednią kwotą i nie jest to gotówka osób trzecich. Ponadto pożyczka nie musi być ona poparta pisemną umową (choć dobrze, aby była) oraz nie wymaga się podania konkretnego celu pożyczki. Zwykle nawet kwota takiej pożyczki nie jest bardzo wysoka, a czas spłaty jest krótki. Pożyczki mogą być udzielane praktycznie od ręki i nieodpłatnie, a od strony prawnej regulowane są przez Kodeks Cywilny.

Na podstawie tych różnic bardzo łatwo jest określić, który rodzaj zobowiązania bardziej odpowiada naszym potrzebom. Zazwyczaj przy wyższych kwotach wybiera się dłuższy okres kredytowania w banku natomiast przy nagłej potrzebie gotówki – pożyczka w instytucji pozabankowej, niewymagającej zbyt wielu formalności, będzie idealnym rozwiązaniem. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *