Gdy Twoje dziecko pożycza

Pożyczanie nie jest złe, gdy podchodzi się do tego odpowiedzialnie. Zazwyczaj pożycza się wtedy, gdy problemy finansowe są zbyt duże, by poradzić sobie z nimi w inny sposób. Dorośli wiedzą jak pożyczać a co z dziećmi?

Bywa tak, że dzieci zaznają “smak” pożyczki i są wręcz zafascynowane tym, jak szybko można otrzymać pieniądze i to “zupełnie za darmo”. Co prawda zależy to od wieku i świadomości dziecka, jednak te młodsze zwykle nie zdają sobie sprawy z tego, że przecież pieniądze trzeba oddać (lub zdają sobie sprawę, ale wycofują tę informację na dalszy plan). Rolą rodziców jest, aby uświadomić swoim pociechom sens i sposób pożyczania tak, aby w przyszłości nie popadły one w finansowe tarapaty.

Dzieci bardzo chętnie uczą się nowych rzeczy i jeśli uda im się kiedyś zaobserwować, jak dorośli pożyczają sobie pieniądze, mogą próbować tego samego z innymi. Jeśli spróbują pożyczyć od babci czy dziadka to jeszcze jest szansa na to, aby taką pożyczkę przeprowadzić w sposób pokazowy – by dziecko nauczyło się pożyczać i regularnie spłacać. Gorzej jeśli pożycza na własną rękę od innych dzieci. Rodzice mogą nawet nie mieć pojęcia, że coś takiego wystąpiło i jeśli wszystko wyjdzie na jaw, będą musieli niezwłocznie oddać pieniądze innym rodzicom a dziecko dowie się, że zrobiło źle.

Naucz dziecko pożyczać i nie bój się, że w ten sposób zacznie to robić notorycznie. Jeśli wytłumaczysz mu na czym to polega i że pożycza się tylko w wyjątkowych sytuacjach, jest duża szansa, że uświadomione dziecko nie popełni żadnych błędów. Przedstaw mu sposoby pożyczki (u bliskich lub w instytucjach pożyczkowych), dokładnie wytłumacz na czym to polega, ile będzie musiał spłacić, ile wyniosą raty (np. połowa jego kieszonkowego) i ile czasu będzie musiał to robić. Następnie pożycz mu pieniądze np. na drobną zabawkę i pozwól mu spłacać tygodniowymi ratami przez miesiąc lub dwa. Gdy zobaczy, że kosztuje go to wyrzeczenia, z pewnością nie będzie ryzykował pożyczek zbyt często a być może nauczy się również oszczędzać.

Pamiętaj, że pożyczania dziecko uczy się od rodziców. Jeśli często pożyczasz i masz problemy ze spłatą nie zdziw się, jeśli Twoje dziecko również zacznie się zadłużać. Spróbuj więc w porę zareagować i bądź dla swojego dziecka przykładem – spłacaj długi regularnie i ogranicz je do minimum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *