Szybka pożyczka, a Twoje prawa

Szybkie pożyczki są coraz bardziej popularną formą wsparcia finansowego. Można je bardzo łatwo otrzymać, trzeba jednak uważać, aby na czas zostały spłacone. Choć tak wiele mówi się o obowiązkach, z których pożyczkobiorca powinien się konsekwentnie wywiązywać, niewiele wspomina się o jego prawach. A przecież to bardzo ważne, aby każdy je znał i w razie potrzeby mógł z nich skorzystać. Jakie prawa przysługują pożyczkobiorcom?

Podstawowym prawem konsumenta, jest prawo odstąpienia od umowy w okresie 14 dni od daty jej zawarcia. Wiąże się to czasem z dodatkowymi kosztami. W przypadku pożyczki są to np. koszta związane z odsetkami za dni pomiędzy wypłatą a spłatą gotówki. W przypadku podpisywania umowy, pożyczkobiorca ma prawo, a również i obowiązek, zapoznać się ze wszystkimi punktami umowy. Jeśli czegoś nie rozumie, może zapytać o to pożyczkodawcę. Ma bowiem prawo uzyskać jasne odpowiedzi na swoje pytania. Prawidłowe zrozumienie umowy jest konieczne, ponieważ po jej podpisaniu nie będzie już możliwości, aby zmienić warunki bądź się wycofać. Aby nie mieć problemów z firmą udzielającą pożyczki, warto wcześniej prześledzić jej działalność. Potencjalny pożyczkobiorca ma prawo sprawdzić, czy firma nie występuje na Liście Ostrzeżen Publicznych Komisji Nadzoru Finansowego, która ostrzega przed firmami wzbudzającymi podejrzenia, co do oszustwa. Jakie firmy są szczególnie podejrzane? Z pewnością mikrofirmy, firmy jednoosobowe, prywatne. Wyłącznie pożyczki udzielane przez jednostki prawne są objęte ustawą o kredycie konsumenckim, która jest zabezpieczeniem. Warto zatem skorzystać z prawa do dowolnego wybierania ofert, poznawania ich szczegółów i do wszelkich informacji potrzebnych do podjęcia ostatecznej decyzji.

 

Każdy pożyczkobiorca powinien być świadomy wszystkich swoich praw. Wiele problemów, również tych z niespłacaniem w terminie, spowodowanych jest przez nieznajomość praw i nieprzestrzeganie obowiązków. Należy zatem unikać niejasnych sytuacji a do tematu pożyczki podchodzić poważnie, aby uniknąć niemiłych konsekwencji finansowych i prawnych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *