Najlepsze oferty kredytów i pożyczek Solutions

Jedne z najbardziej popularnych produktów finansowych. Często są jednak traktowane jako synonimy, mimo że w sensie prawno-ekonomicznym bardzo się od siebie różnią.

Kredyt i pożyczka

Kredyt jest instytucją mającą swe źródło w przepisach prawa bankowego, jednak jak wynika z ustawy o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych, kredytów mogą udzielać również SKOK-i. Banki są w stanie udzielać zarówno pożyczek, jak i kredytów (dopuszcza to prawo bankowe), ale w praktyce udzielają głównie kredytów.

Pożyczka jest pojęciem nieco szerszym. Może być udzielana nie tylko przez banki, ale także przez osobę fizyczną, która jest właścicielem pieniędzy. Pożyczka jest zatem instytucją prawa cywilnego. Każdy kredyt jest jednocześnie pożyczką, ale już nie każda pożyczka jest kredytem.

W przypadku pożyczki, pożyczkobiorca staje się właścicielem pieniędzy i może nimi swobodnie dysponować. Pożyczkodawca nie może ingerować w sposób ich wydawania. Zaciągając kredyt uzyskuje się jedynie prawo do czasowej dyspozycji gotówką, tj. do rozporządzania nią do momentu określonego w umowie. Z nadejściem tego terminu, pożyczkobiorca zobowiązany jest do zwrotu kwoty pożyczki, najczęściej za pewną opłatą zwaną prowizją.

Kredyt firmowy

Oddłużenie

Najważniejszą rzeczą, jaką trzeba zrobić przed rozpoczęciem oddłużenia to uświadomić sobie jak wygląda sytuacja finansowa i zaakceptować ją. Wbrew pozorom nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Każdy z nas w sposób naturalny unika nieprzyjemności. Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać, że chowanie głowy w piasek tylko pogłębia problem.

Nie ma prostych recept na wyjście z zadłużenia. Klienci banków często nie są świadomi możliwości renegocjacji umowy kredytowej. Stąd też unikają kontaktu z wierzycielem. Tymczasem dążąc do oddłużenia nie ma innej drogi, jak podjęcie rozmów z kredytodawcą. Kiedy wierzyciel zobaczy, że jest szansa na rzetelny dialog, będzie bardziej skłonny do ugody.

Restrukturyzacja zobowiązań jest stosunkowo nowym rodzajem usług na polskim rynku finansowym. Jednak ze względu na coraz większe zadłużenie wśród naszych rodaków, usługi te są coraz bardziej popularne. Spokojna głowa i pewność jutra są wartościami, które pozwalają żyć normalnie. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na pomoc mediatora, zyskując w ten sposób pewność uzdrowienia budżetu, poprawę samopoczucia i odbudowę pozytywnych relacji w rodzinie. Wsparcie, które skupia się głównie na finansach w praktyce rozszerza się na wszystkie, najważniejsze płaszczyzny życia.

Windykacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *