Kto nie otrzyma pożyczki?

W przypadku kredytów i pożyczek najczęściej zastanawiamy się nad tym kto może je otrzymać i jakie wymagania należy spełniać. Warto jednak przyjrzeć się również temu od drugiej strony – kto nie otrzyma pożyczki?

Aby otrzymać kredyt należy mieć przede wszystkim dowód tożsamości, ale również spełnić szereg różnych wymagań. Konieczne jest posiadanie zdolności kredytowej, która dla banku jest swego rodzaju zapewnieniem, że raty będą regularnie spłacane. Osoba, która takiej zdolności nie posiada raczej kredytu w banku nie otrzyma. Ponadto jeśli kiedykolwiek miała do spłacania jakieś raty a zaniechała tej czynności i zadłużyła się, jej historia zapewne znajduje się w BIK. W tym przypadku również nie ma mowy o zaciągnięciu kredytu, ponieważ negatywny BIK świadczy o problemach finansowych i braku odpowiedzialności klienta, a z takimi banki raczej nie chcą mieć do czynienia. Kto jeszcze nie otrzyma pożyczki? Sprawą problematyczną jest wiek kredytobiorcy, szczególnie jeśli mowa o osobie dużo starszej. Jeżeli kredyt jest na większą kwotę a kredytobiorca jest wieku sędziwego istnieje ryzyko, że nie spłaci on swoich zobowiązań przed śmiercią, dlatego banki często wyznaczają górną granicę wieku, szczególnie w przypadku kredytów długoterminowych np. Hipotecznych. W przypadku osób młodszych sprawa wygląda trochę inaczej – banki obawiają się niestabilnej sytuacji finansowej i zawodowej młodego kredytobiorcy oraz trudno ocenić jego zdolność na podstawie krótkiej, nawet pozytywnej, historii BIK lub w przypadku jej zupełnego braku.

Warto pamiętać, że istnieją różne przeciwwskazania do otrzymania kredytu więc zanim złożymy wniosek z prośbą o jego udzielenie, warto zastanowić się co możemy zmienić. Być może uda się poprawić swoją zdolność kredytową, spłacić swoje inne zobowiązania lub do kredytu włączyć innego współkredytobiorcę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *