Chcesz kupić mieszkanie, ale brakuje Ci pieniędzy? Od tygodni odwlekasz remont domu, bo nie wiesz skąd wziąć na niego środki? Chciałbyś w końcu skończyć z wynajmowaniem i przeprowadzić się do własnych czterech kątów? Zastanów się nad kredytem hipotecznym. Podpowiadamy jak wybrać najlepszy.
Gdy chcemy wziąć kredyt hipoteczny, najczęściej pierwsze kroki kierujemy do banku, w którym od lat mamy konto. Nie należy jednak sądzić, że dostaniemy dużo lepszą ofertę kredytową, ponieważ jesteśmy lojalni wobec jednej instytucji finansowej. Warto oczywiście porównać kilka ofert różnych banków. Mogą w tym pomóc profesjonalne porównywarki kredytowe, które można znaleźć w internecie.
Zastanówmy się nad tym, czy skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Uważajmy na oszustów! Doradca nie może pobierać od nas żadnych dodatkowych opłat oprócz tych koniecznych przy staraniu się o kredyt hipoteczny (np. 30 zł za odpis z księgi wieczystej nieruchomości). Doradca będzie w stanie przedstawić nam kilkanaście różnych ofert i załatwić wszystkie formalności ze złożeniem wniosku o kredyt. Wnioski warto złożyć do kilku banków, ponieważ w niektórych przypadkach możemy spotkać się z odmową. Trzeba pamiętać, że w przypadku kredytu hipotecznego na remont mieszkania lub domu często trzeba okazać bankowi dowody zakupu materiałów budowlanych.
Zwracajmy szczególną uwagę na koszt kredytu. Pamiętajmy, że najkorzystniejszy kredyt hipoteczny wcale nie musi być najtańszy. Największym i najważniejszym kosztem jest oprocentowanie, to na jego podstawie naliczane są odsetki. Warto wiedzieć, że oprocentowanie kredytu hipotecznego można z bankiem negocjować. Kolejnym kosztem jest prowizja, czyli opłata, która pobierana jest za udzielenie kredytu, jest to zwykle 1-2 % wartości całego kredytu. Pamiętaj, że niektóre banki nie pobierają prowizji. Do kredytu hipotecznego można także dokupić dodatkowe ubezpieczenia.
Starając się o kredyt hipoteczny mamy do wyboru dwa rodzaje rat: równe i malejące. Raty równe oznaczają wyższy koszt całego kredytu, ale spłacane raty są mniejsze. Raty malejące to niższy koszt całego kredytu, jednak w pierwszej połowie okresu spłaty kredytu raty są dość wysokie. Dla tej drugiej opcji jest także wymagana bardzo dobra zdolność kredytowa. Ostatnią rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę jest okres spłaty kredytu. Pamiętajmy, że dłuższy okres oznacza niższe raty, ale wyższy koszt kredytu z powodu naliczania odsetek.