Plaując pożyczkę warto zastanowić się nad kwotą. Sprawa powinna być prosta: pożyczamy dokładnie tyle, ile potrzebujemy. Nie zawsze jednak jest to dobre wyjście. Ile pieniędzy zatem pożyczyć?
Opcje są różne, najważniejsze to dopasować je do naszej osobistej sytuacji i możliwości. W przypadku, gdy potrzebujemy pieniędzy na dany przedmiot, który nie jest drogi, bez problemu można wziąć dokładnie taką kwotę, za jaką go kupimy. Jeżeli jednak przedmiot jest drogi i widnieje przed nami perspektywa długiego spłacania dość wysokich odsetek od kredytu, warto zastanowić się nad opcją wcześniejszego odłożenia choćby 1/3 kwoty. Im więcej dołożymy z własnej kieszeni, tym mniej będziemy musieli oddać. Przy kredytach gotówkowych bądź tzw. szybkich pożyczkach, oprocentowanie jest zwykle bardzo wysokie, dlatego warto sięgać po jak najniższą kwotę. Jeśli natomiast planujemy pożyczkę na remont, nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić, jaka kwota pieniędzy będzie nam potrzebna. Zwykle w trakcie remontu wychodzą nieplanowane wydatki, dlatego warto pożyczyć trochę więcej pieniędzy niż planowana kwota. W przypadku kredytu hipotecznego, gdzie oprocentowanie jest niższe, dodatkowe kilka tysięcy złotych nie zrobi nam dużej różnicy a być może bardzo się przyda. Pamiętajmy, aby nie brać pożyczek, których nie będziemy w stanie spłacić. Zbyt wysoka rata może doprowadzić nas do bankructwa i sprawić, ze problemy ze spłatą zobowiązań skończą się w sądzie i wizytą komornika w naszym domu. Najważniejsze, to brać pożyczkę „z głową” i zdawać sobie sprawę z konsekwencji.
To, ile pieniędzy pożyczymy, zależy od sytuacji w jakiej się znajdujemy. Na co potrzebujemy pieniędzy, ile to kosztuje, czy mamy jakieś oszczędności, na jaki okres czasu i jak wysokie będzie oprocentowanie? Jeśli odpowiemy sobie na te podstawowe pytania dużo łatwiej będzie nam wyliczyć kwotę, jaka będzie nam potrzebna. Jest to ważne, aby uniknać późniejszych, ewentualnych problemów.